Києво-Печерська ікона Успіння Божої Матері - головна святиня лаври

"Ікона ця нехай буде Намісницею...".

 

   Історія цієї великої святині Києво-Печерської лаври сягає часу зародження обителі. Пресвята Богородиця, обравши Печерський монастир Своєю долею, пророцтвами та багатьма чудесами свідчила про заступництво йому і на знак благовоління прислала в обитель Свою ікону. Ось як розповідає про це Патерик Печерський.

   Цариця Небесна, побажавши спорудити у Печерському монастирі храм, закликала до Влахернської церкви у Константинополі чотирьох відомих архітекторів. Вона вручила їм ікону Успіння, частки мощів семи мучеників (під основу храму) і благословила йти до Києва будувати церкву. Ця ікона була принесена до Києва у 1073 р. Прибувши до Печерської обителі, зодчі вручили чудову ікону Успіння Пресвятої Богородиці преподобним Антонію та Феодосію та розповіли, як покликані були до будівництва храму.

   Виконавши волю Цариці Небесної, зодчі спорудили Велику Печерську церкву, названу на ім'я намісної ікони Успенської, і, прийнявши чернечий постриг у Печерському монастирі, нетлінними мощами навіки спочили в лаврських печерах. Чудотворна ж ікона була затверджена над царськими Великою церквою. Написана ікона Успіння була стародавнім грецьким листом на кипарисовій дошці шириною 40 см і заввишки 29 см. Мати Божа зображена на одрі, перед яким стоїть Євангеліє. Євангеліє покривало отвір усередині дошки, де були частинки мощів семи святих мучеників, покладені храмотворцями в основу церкви. У глави Божої Матері стоять шість апостолів і серед них святий апостол Петро з кадилом; біля ніг Її - п'ять апостолів, апостол Павло зображений тим, хто припадає з лівого боку до ніг Богоматері. Посередині зображений Спаситель, що тримає в пеленах душу Богородиці, а біля його голови — два Ангели з білими убрусами. Ікона була вставлена ​​у велике позолочене срібне коло, яке щодня після закінчення ранку та літургії опускалося на ременях для поклоніння. Багато напастей випало на долю Києво-Печерської Лаври, і щоразу чудотворна ікона залишалася неушкодженою. Так було до вибуху Успенського собору в 1941 р. Після цієї сумної події слід ікони втрачається. В даний час у Хрестовоздвиженському храмі Лаври над Царською брамою знаходиться список ікони Успіння Києво-Печерської. Ця ікона так само, як первісний чудотворний образ, вставлена ​​в позолочений круглий кіот і, як і раніше, після літургії опускається для поклоніння віруючих по старому звичаю монастиря.

   За традицією, щосереди перед літургією відбувається служба Успіння Пресвятої Богородиці з акафістом. Багато століть молитвами Пресвятої Богородиці від ікони відбуваються чудеса. Серед багатьох лих, яким в різні часи піддавалася Києво-Печерська обитель, свята ікона збереглася неушкодженою. У тяжкі та небезпечні часи для міста і батьківщини відбувалися хресні ходи навколо огорожі поза монастирем зі святинею.

 

    Пресвята Богородице, спаси нас!

4 грудня, понеділок - 08:00
ВВЕДЕННЯ У ХРАМ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ. Божественна літургія (сповідь, Причастя)
4 грудня, понеділок - 12:40
молебень Пресвятій Богородиці
5 грудня, вівторок - 12:40
молебень святим Петру і Февронії (про небесне благословіння сім’ї та благословіння шлюбу)
6 грудня, середа - 12:40
молебень Пресвятій Богородиці перед іконою «Семистрільна»
7 грудня, четвер - 12:40
ПАМ’ЯТЬ ВЕЛИКОМУЧЕНИЦІ ЄКАТЕРИН. Молебень святій Єкатерині
8 грудня, п'ятниця - 12:40
Заупокійне богослужіння. Літія