ПОХВАЛА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ. ДУХОВНІ ЧИТАННЯ

ПОХВАЛА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

У суботу на п’ятому тижні Великого посту свята Церква урочисто виголошує молебний спів Акафіста, або подячної похвали Пресвятій Богородиці. Це свято встановлено у IX столітті за неодноразове спасіння Константинополя від нашестя ворогів заступництвом Пресвятої Богородиці. В знак подяки за покровительство Богородиці над віруючими був написаний подячний молебний спів: «Взбранной Воеводе победительная, яко избавльшеся от злых, благодарственная восписуем Ти раби Твои, Богородице!» — нині цей піснеспів є першим кондаком Акафісту Пресвятій Богородиці.

На думку багатьох, акафіст Богородиці написаний у VII сторіччі дияконом великої Константинопольської церкви Георгієм Пісидійським. У подальшому Іосиф Студит написав канон у суботу Акафісту, а пізніше додалися ще подячні молитви на спомин про всесильне заступництво Божої Матері.

Акафіст Божій Матері виголошується на богослужінні у день Похвали Пресвятої Богородиці. Важливо відмітити, що це єдиний богослужбовий уставний Акафіст, уставний в тому сенсі, що він поєднується з богослужінням Утрені. Акафіст поділяється на чотири частини — в кожній частині по три кондака та ікоси. Кожна частина розпочинається і закінчується співом першого кондака: «Взбранной Воеводе...». В Києво-Печерській Лаврі цей піснеспів виконується на різні розпіви, що додає богослужінню особливого торжества та благоговіння.   

Відзначаючи це свято, ми віримо, що як колись Вона захистила своїх вірних чад від ворогів видимих, так і зараз захистить нас та допоможе нам у ці святі дні Великого посту боротися з ворогами видимими і невидимими. Пресвята Богородице, допомагай нам!

Радуйся Невесто Неневестная!