Стрітення Господнє - здійснення очікуваного

На сороковий день після Різдва, 15 лютого, Православна Церква відзначає Стрітення Господнє. Це двунадесяте свято, тобто одне з дванадцяти найголовніших після Великодня. Перекласти його назву можна як "зустріч". Хто ж із ким зустрівся цього дня?

Задовго ще до Різдва Христового один із тлумачів-перекладачів Священного Писання, побачивши пророцтво про те, що Діва, яка не знала чоловіка, народить, вирішив, що такого бути не може, захотів виправити цю "помилку" і написати "жінка". Але зробити цього не зміг, а ангел, який з'явився йому, повідомив, що тепер цей вчений чоловік не помре, поки на власні очі не побачить Немовля, що народилося від непорочного зачаття. Минали роки, він смиренно чекав, і ось за промислом Божим прийшов до Єрусалимського храму того дня, коли, дотримуючись традиції, Богоматір та Іосиф, принесли туди Ісуса, щоб посвятити Його Господу. Вважається, що чекати цієї зустрічі тлумачу, який засумнівався, довелося близько 300 років.

Звали цього святого Симеон, і слова, вимовлені ним під час зустрічі з Христом, безліч разів повторював кожен віруючий. Пісня Симеона Богоприїмця "Нині відпускаєш раба Твого, Владико..." входить до складу вечірнього богослужіння і подячних молитов після причастя. Благословляючи Немовля і Його Матір, старець говорив про порятунок усіх людей, а також передбачив події та страждання, що йому передуватимуть.

Крім нього, в Єрусалимському храмі впізнала Христа свята Анна Пророчиця, піснеспівиця і молитовниця, і також стала прославляти Спасителя.

Свято Стрітення відзначали ще в IV столітті - на це вказують збережені проповіді святих Григорія Богослова, Іоанна Златоуста та інших великих святих. А особливо шануватися цей день став, коли в VI столітті у Візантії після урочистого церковного святкування закінчилася важка епідемія.

Чому ж для сучасних вірян важлива подія, що сталася дві тисячі років тому в Єрусалимському храмі? Старець Симеон і праведна Анна показали всім християнам приклад, як із глибокою вірою і чистими помислами потрібно прагнути до зустрічі з Христом. Господь прийшов до всіх і кожного, і щоразу, коли людина щиро, від самого серця звертається до Нього, ця зустріч відбувається.

 

4 березня, понеділок - 12:40
Акафіст вятителю Феодосію Чернігівському
5 березня, вівторок - 12:40
молебень святителю Спиридону Триміфунтському (про допомогу у повсякденних турботах)