СВЯТИЙ ВМЧ. ГЕОРГІЙ ПОБІДОНОСЕЦЬ. ДУХОВНІ ЧИТАННЯ

СВЯТИЙ ВМЧ. ГЕОРГІЙ ПОБІДОНОСЕЦЬ. ДУХОВНІ ЧИТАННЯ

 

Святий Георгій — великомученик

 

Великомученик Георгій був сином багатих і благочестивих батьків, які виховали його в християнській вірі. Народився він у місті Бейрут біля підніжжя Ліванських гір.

 

Великомученик Георгій виділявся серед інших воїнів своїм розумом, хоробрістю, фізичною силою, військовою виправкою та красою. Дослужився до чину старшого воєначальника в армії імператора Діоклетіана. Але коли в країні почалися гоніння на християн, Георгій з'явився в сенат, заявив, що він християнин. Умовляння Діоклетіана відмовитися від цих поглядів були марні. Через це Георгій був підданий страшним тортурам.

 

Його колесували, але ангел зцілив його рани, його кинули в негашене вапно, змушували бігти в чоботях із цвяхами всередині. Йому ламали ноги і руки, його напували отрутою, били батогами, але він не відмовлявся від своїх християнських переконань і при цьому залишався неушкодженим. Тоді імператор наказав відсікти йому голову. Великомученик відійшов до Христа в Нікомідії у 303 році. Мощі святого Георгія Побідоносця покладено в палестинському місті Ліда, у храмі, що має його ім’я, чесна глава великомученика зберігалася у Римі, в храмі, теж присвяченому йому.

 

Святий Георгій — Побідоносець

 

На іконах святий Георгій зображується верхи на білому коні, вражаючи списом змія. Це зображення засноване на переданні та належить до посмертних чудес святого великомученика. Розповідають, що неподалік від місця, де народився святий Георгій, у місті Бейрут, в озері жив змій, що часто викрадав і пожирав людей з тієї місцевості. Що це була за рептилія – удав, крокодил чи великий ящір – невідомо. Забобонні місцеві жителі, щоб угамувати ненажерливого хижака, регулярно, за жеребом, віддавали йому на поживу юнака або дівчину. Одного разу жертвою стала дочка правителя того поселення. Її відвели до берега озера і прив’язали, де нещасна, тремтячи від жаху, стала чекати появи змія.

 

Коли ж звір став наближатися до неї, раптом з’явився на білому коні світлий юнак, який списом вразив змія та врятував дівчину. Цим юнаком був святий великомученик Георгій. Своєю дивовижною появою він припинив цю язичницьку традицію і навернув до Христа мешканців тієї країни.

 

Грецька мова на означення мученика вживає слово «мартир», що значить «свідок». І справді, кожний мученик — це свідок любові Божої, свідок непохитної віри та Христової жертви. Сповідництво це коли ми не лукавимо, а сповідуємо Бога своїм життям, своїм словом там, де поставив нас Господь. Сповідництво — це безкровне мучеництво, оскільки людина, яка терпить приниження, злослів'я чи неправедні дії, вже цим зазнає деякі страждання за Христа. А ми пам'ятаємо, що Господь нам сказав: «Блаженні ви, коли ганьбитимуть вас і гонитимуть і зводитимуть на вас усяке лихослів'я та наклепи через Мене. Радуйтесь і веселіться, бо велика ваша нагорода на небесах» (Мф. 5:11–12).

 

Молитвами святого великомученика Георгія Побідоносця, нехай Господь наш Ісус Христос утверджує нас у вірі та допомагає свідчити про Нього у цього світі, надихаючись прикладом подвигу великомученика Георгія.