ВЕЛИКИЙ ЧЕТВЕР – СПОМИН ТАЙНОЇ ВЕЧЕРІ

ВЕЛИКИЙ ЧЕТВЕР – СПОМИН ТАЙНОЇ ВЕЧЕРІ.

ВСТАНОВЛЕННЯ ТАЇНСТВА ЄВХАРИСТІЇ

 

У Великий четвер, напередодні Своїх страждань, Господь наш Іісус Христос звершив зі своїми учнями Тайну вечерю та встановив найбільше і найважливіше для нашого спасіння таїнство Євхаристії.

 

На вечері Христос взяв хліб, благословив його, переломив на частини, роздав апостолам і сказав: «прийміть, споживайте, це є Тіло Моє» (Мф. 26: 26). Потім Господь взяв чашу з вином і, воздавши хвалу, подав учням і сказав: «Пийте з неї всі, бо це є кров Моя Нового Завіту, що за багатьох проливається на відпущення гріхів» (Мф. 26: 27-28). По слову Спасителя, хліб став істинним Його Тілом, а вино — істинною Господньою Кров’ю. Причастивши Своїх апостолів, Господь вказує їм звершувати це святе Таїнство на спомин про Нього (Лк. 22: 19).

 

Тому саме сьогодні ми по-особливому розмірковуємо над значенням Святого Причастя для кожного з нас.  Сам Христос говорив, що «хто їсть Мою Плоть і п’є Мою Кров в Мені перебуває, і Я в ньому» (Ін. 6: 56). Кожен, хто причащається Тайн Господніх, стає частиною Тіла Христового, тобто членом Його Церкви. Євхаристія є Тіло Христове і Церква також є соборним Тілом Христовим. Тому природа Церкви євхаристична. Церква не може бути без Євхаристії і Євхаристії не може бути поза межами Церкви. 

 

Неможливо бути членом Церкви і не причащатися Тіла Христового. Святитель Іоанн Златоуст такими словами виражає цю містичну єдність віруючих та Іісуса Христа: «Щоби не любов’ю тільки, але й ділами нашими належати нам до членів Церкви – будемо поєднуватися з Плоттю Христовою. Відбувається це через їжу, яку Христос дав нам, проявляючи Свою велику любов. Для цього Він Себе сполучив із нами і розчинив Тіло Своє в нас, щоби ми утворили дещо єдине. І це є знак найсильнішої любові». Образ цієї єдності виражений словами молитви Іісуса Христа до Бога Отця: «Щоб усі були єдине як Ти, Отче, в Мені і я в Тобі, так і вони нехай будуть в Нас єдині» (Ін. 17:21). Ця єдність особливо яскраво виражена під час Божественної Літургії, коли ми всі причащаємося з Єдиної Чаші Христової.

 

Євхаристія — центральне місце Божественної Літургії, з грецької мови перекладається як «подяка, вияв вдячності». Тому той, хто причащається Тіла та Крові Христової возносить подяку Господу за всі благодіяння Божі в нашому житті.

 

Святий Іоанн Кронштадтський, який щодня звершував Божественну Літургії та приймав Святі Дари, так говорить про це: «О, яке велике щастя! Господь входить в грішну душу і спалює в ній усі беззаконня і робить душу людини домом Божим. Відтак, залишив нам Спаситель заповіт звершувати Літургію і вкушати Його Животворні Тіло і Кров. Літургія – це дивний подарунок Іісуса Христа. Літургія – це міст, по якому можна пройти в життя вічне. Пам’ятайте, це заповіт Іісуса Христа! Ідіть цим золотим мостом, який спасає від пекельної пропасті».  

 

Тому ми, дорогі брати і сестри, маємо завжди підносити подячну молитву до Бога нашого Іісуса Христа за всі Його милості і щедроти, які Він посилає нам у цьому житті. І найкращою подякою Богу буде участь у спільній молитві – Божественній Літургію і Причасті Святих Христових Таїнств.

 

Приступаймо ж до трапези Господньої зі смиренням та благоговінням, взиваючи: «Нехай не на суд і не в осуд буде мені причастя Святих Твоїх Таїн, Господи, а на зцілення душі і тіла». Амінь.